Oddanie mieszkania w zarządzanie profesjonalnej firmie zdecydowanie zwiększy szanse na to, że rentowność Twojej nieruchomości ustabilizuje się. Ale czy możesz mieć gwarancję, że nieruchomość nie będzie stała pusta? Lub pewność, że zawsze będziesz mieć pieniądze za wynajem na swoim koncie i w umówionym terminie?

Odpowiedź brzmi: „TAK”! Osiągniesz to dzięki zarządzaniu z gwarancją czynszu.

Czym jest zarządzanie z GWARANCJĄ czynszu?

Z zarządzaniem z gwarancją czynszu mamy do czynienia w sytuacji, gdzie zarządca Twojej nieruchomości bierze na siebie ryzyko związane z płatnościami najemców, pustostanami, a Ty otrzymujesz pieniądze za wynajem na swoje konto we wskazanym terminie – niezależnie od tego, czy wspomniani najemcy uregulowali swoje zobowiązanie, czy też nie. W istocie wynajmujesz mieszkanie najemcy (w tej sytuacji profesjonalnej firmie) i to on już na własną rękę, bez Twojego zaangażowania, zajmie się wynajmem ostatecznemu najemcy.

Charakterystyka – zarządzanie z gwarancją czynszu

Umowa

 • Jeżeli zdecydujesz się skorzystać z zarządzania z gwarancją czynszu, podpisujesz wtedy ze swoim zarządcą umowę najmu, a wybrana przez Ciebie firma zostaje Twoim najemcą i dopiero ten zarządca będzie szukał dla siebie najemców, i stanie się dla nich wynajmującym oczywiście za pozwoleniem w umowie.

Najemcy

 • Jeżeli wybierasz zarządzanie z gwarancją czynszu, Twoim jedynym najemcą będzie firma, której wynająłeś mieszkanie. Nie masz wówczas styczności z ludźmi, którzy w nim zamieszkają. To zmartwienie już firmy, która wynajęła nieruchomość.
 • Nie będziesz się zastanawiać, czy w mieszkaniu występują pustostany, czy firmie uda się szybko wynająć mieszkanie. Nie Twoja w tym głowa! Ty po prostu masz już długoletniego najemcę w postaci swojego zarządcy, który w dodatku Ci płaci.

 

Przychody

 • Jedynym przychodem, który powinien interesować Cię jako właściciela, jest przelew czynszu od firmy, która wynajęła od Ciebie mieszkanie. Nie martwisz się, czy mieszkańcy Twojej nieruchomości płacą i czy robią to w terminie. Zarządzanie najmem z gwarancją czynszu ma Ci zapewnić taki właśnie komfort.

Koszty mediów

 • Opłaty takie jak prąd, gaz, Internet, ogrzewanie, śmieci czy woda przeniesiesz na zarządcę. To właśnie on przepisze na siebie umowy z dostawcami mediów. Dzięki temu możesz być pewien, że ewentualne problemy z płatnościami (rozliczeniami zaliczek) nie obciążą Twojego konta, lecz konto zarządcy.

Ubezpieczenie mieszkania

 • Zgodnie z obowiązującymi przepisami to Ty jako właściciel jesteś osobą, na której spoczywa obowiązek ubezpieczenia mieszkania. Dobry zarządca podpowie, jakie ubezpieczenie warto wykupić, a także może to zrobić w Twoim imieniu.

Usterki i ich koszty

 • Nie będziesz musiał podejmować decyzji przy przeważającej części usterek. Jeżeli koszt takowych (np. 300 zł), w standardowym zarządzaniu często będziesz proszony o podjęcie decyzji. W zarządzaniu z gwarancja czynszu Twój zarządca sam podejmie decyzję.

Kaucja i jej rozliczenie

 • W przypadku zarządzania z gwarancją czynszu nie ma żadnego kłopotu. Po pierwsze to Twój najemca, czyli zarządca, rozlicza kaucje swoich najemców i on jest dla nich stroną. To on widnieje w umowie jako wynajmujący i to na niego spadną ewentualne roszczenia.
 • Co jeszcze bardziej wartościowe, Twój zarządca, będąc Twoim najemcą, odpowiada przed Tobą za stan lokalu, który będzie musiał zwrócić za kilka lat. A więc to w jego interesie leży, aby te usterki po odbiorach mieszkań od swoich najemców prawidłowo rozliczyć i naprawić, a braki uzupełnić, gdyż w końcu również zostanie z nich rozliczony – przez Ciebie.

Finansowanie remontu i wyposażenia

 • Jeżeli myślisz o zarządzaniu z gwarancją czynszu, to wiedz, że są firmy (w tym również moja), które w porozumieniu z Tobą mogą takie mieszkanie w odpowiedni sposób przygotować
 • Mogą samodzielnie przygotować mieszkanie na wynajem za własne pieniądze – natomiast to się odbywa kosztem Twojego przychodu, odliczeń z czynszu lub innych warunków. Jeżeli jednak Twoje mieszanie dziś nie jest zbyt atrakcyjne, a sam nie masz aktualnie środków na jego wykonanie, na pewno warto rozważyć, czy taka współpraca będzie dla Ciebie korzystna i podjąć decyzję. A następnie po prostu zacząć zarabiać, a nie jedynie martwić się pustostanem i myśleć o zarabianiu.

Windykacja najemców

 • Zarządzanie z gwarancją czynszu ma to do siebie, że unikniesz problemów z płatnościami przez mieszkańców Twojego mieszkania. Oczywiście nadal sprawdzasz czy Twój najemca (firma zarządzająca) opłaca czynsz na czas, ale Twoja rola na Tym się kończy.

 

Jak widzisz, zarządzanie z gwarancją czynszu ma bardzo dużo plusów. Wielu osobom wydaje się, że wynajmujesz i zapominasz, a pieniądze płyną na konto. To kwestia naszych osobistych predyspozycji, ale rozmowy z najemcami bywają bardzo wymagające.

Kolejna rzecz to odświeżanie mieszkania, ulepszanie, dopasowywanie jego standardu do sytuacji na rynku. To też często nam umyka, a są to kolejne koszty, które trzeba będzie ponieść.

Możesz więc robić wszystko sam lub z pomocą firmy zarządzającej, ale możesz też się na tę okoliczność UBEZPIECZYĆ. Jak? Znajdując firmę taką jak moja, która będzie świadczyć zarządzanie z gwarancją czynszu. Ten sposób zarządzania porównałbym właśnie do ubezpieczenia, które opłacamy, aby uniknąć problemów oraz dodatkowych kosztów i oszczędzić sobie pracy. Jak każde ubezpieczenie ma ono swoją cenę, ale w dłuższej perspektywie może się okazać, że to rozwiązanie jest dla Ciebie idealne i że mimo mniejszych przychodów na początku – ostatecznie lepiej na tym wyjdziesz dzięki dłuższej umowie najmu.

Czy zarządzanie z gwarancją czynszu jest dla Ciebie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż każdy z nas jest inny i ma inną sytuację życiową, różne cele, wymagania, predyspozycje… Dlatego podam Ci, jakie są motywacje właścicieli mieszkań i dlaczego gotowi są nawiązać współprace ze mną właśnie na zasadzie zarządzania z gwarancją czynszu:

 • Dostałem mieszkanie w spadku i nigdy go nie wynajmowałem, a chciałbym uzyskiwać dochody z najmu.
 • Posiadam mieszkanie po rodzicach, ale boję się, że najemcy je zniszczą albo nie będą płacić, a ja nie chcę się tym zajmować.
 • Kupiłem mieszkanie, zamiast trzymać pieniądze na koncie, szukam sprawdzonego najemcy na wiele lat i chcę czerpać dochód pasywny.
 • Nie mieszkam w Polsce i chciałbym mieć pewność, że nie będę musiał tutaj specjalnie przyjeżdżać, jeśli coś się będzie działo.
 • Kupiłam mieszkanie na kredyt i chciałabym je wynająć, dzięki najmowi go spłacę. To ma być moje zabezpieczenie na starość.
 • Wyjeżdżam z miasta i chcę znaleźć pewnego najemcę na kilka lat.
 • Kupuję kolejne mieszkanie inwestycyjne, chcę mieć pewność zwrotu z inwestycji…
 • Wynajmowałam mieszkania przez 30 lat. Nie mam już na to siły i nie chcę się tym zajmować na emeryturze.
 • Mieszkanie wymaga odświeżenia, a ja dziś nie jestem w stanie go wyremontować. Jeżeli się dogadamy, oddam je w najem na wiele lat.
 • To mieszkanie ma nam spłacać ratę kredytu za nasz dom, w którym obecnie mieszkamy. Nie chcemy więcej ryzykować, że pojawi się problem i nie będziemy mieć środków na spłatę, dlatego potrzebujemy najemcy długoletniego i pewnego.
 • Pasuje mi ta opcja. Mam swoją praktykę lekarską i sporo innych obowiązków, a chcę mieć pewność, że nie będę tracił czasu na najemców.

Czy zarządzanie z gwarancją czynszu jest dla Ciebie? Może tak… Zastanów się, co się liczy dla Ciebie najbardziej, i decyduj. Moi klienci wiedzą czego chcą, nie bujają w obłokach. To gwarantuje, że wspólnie wypracowujemy najlepsze rozwiązania dla obu stron. Jeżeli będziesz miał kłopot w wyborze sposobu zarządzania najmem, po prostu użyj formularza kontaktowego abyśmy mogli wybrać dla Ciebie najbardziej interesującą ofertę.